Uciekłeś/aś z domu?

Co się dzieje kiedy jesteś na ucieczce?

Twoi bliscy nie wiedzą co się z Tobą dzieje. Twoi znajomi też czują się zdezorientowani… Zostałeś zarejestrowany jako zaginiony na komisariacie policji. Prawdopodobnie zostałeś również zgłoszony jako zaginiony do fundacji ITAKA, która natychmiast rozpoczęła aktywne poszukiwania.

Co możesz zrobić?

Jeżeli uciekłeś z domu po sprzeczce z rodzicami lub chciałeś tylko przeżyć przygodę powinieneś jak najszybciej wrócić do domu.

Jeżeli wstydzisz się i boisz reakcji najbliższych na powrót zadzwoń do Fundacji ITAKA na bezpłatny numer 116 000. Z chęcią z Tobą porozmawiamy o podjęciu i realizacji tej decyzji. Rozumiemy, że decyzja o powrocie może być trudna. Pamiętaj, że pod numerem116 000 dyżurują osoby, które pomogą ci poradzić sobie z tą sytuacją.

Jeżeli przyczyna twojej ucieczki jest inna i powrót do domu nie jest dobrym rozwiązaniem również zadzwoń na numer 116 000. Porozmawiamy z Tobą i wspólnie zastanowimy się  jak wybrnąć z tej sytuacji.

Pomyśl o najbliższym otoczeniu. Na pewno masz w pobliżu kogoś, kto zrozumie Twój problem i zechce Ci pomóc. To może być sąsiad, mama przyjaciela ze szkoły, ciocia lub ktoś z dalszej rodziny. To może być też Twoja wychowawczyni lub inny nauczyciel, z którym masz dobry kontakt i którego traktujesz jako osobę godną zaufania.

Jeżeli obok Ciebie nie ma takiej osoby opowiedz o swoim problemie na komisariacie policji. Policjant ma obowiązek cię wysłuchać i zareagować.

Z prośbą o pomoc możesz zwrócić się również do następujących miejsc:

  • 116 111  - Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
  • 800 12 12 12  - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka