Twój przyjaciel/przyjaciółka planuje ucieczkę?

Twój przyjaciel planuje ucieczkę

Co zrobić, jeśli nagle dowiadujesz się że Twój przyjaciel lub bliski znajomy planuje ucieczkę z domu? Kiedy uczucia lojalności wobec przyjaciela mieszają się z niepokojem, że być może poza przygodą jaką on chce przeżyć na ucieczce, może wydarzyć się także coś złego? Często możesz mieć wątpliwość czy trzymać stronę przyjaciela i nic nikomu nie mówić, czy też komuś zaufanemu powiedzieć o tym, że kolega zamierza uciec z domu. Przyjaciel może być przecież zły i zarzucić Ci "zdradę", gdy dowie się, że sprawa jego ucieczki wyszła na jaw. Może się obrazić i calkowicie zrezygnować z Twojej przyjaźni.A więc...jak trzymać stronę przyjaciela i jednocześnie mu pomóc?

Bo przecież ucieczka z domu to również zagrożenia, być może spotka nieznanych ludzi, którzy będą mu chcieli niby pomóc, ale za coś, np. za to że coś ukradnie, którzy mogą go częstować alkoholem lub narkotykami. Może być głodny, będzie mu zimno, może nie mieć gdzie spać…Mogą go okraść lub pobić.

Co zrobić zatem mając taką świadomość? Oczywiście osoba, która ucieka często nie widzi innego wyjścia, i tu właśnie jest możliwość pomocy przyjaciela, ponieważ zna sytuację kolegi i jednocześnie patrzy troszkę z boku, być może zobaczy, że jednak są jakieś inne roz­­wiązania, być może zapyta kogoś ze znanych i zaufanych mu dorosłych, zapyta zupełnie anonimowo o radę, aby ktoś pomógł znaleźć inne rozwiązanie. A może ma zaufanie do własnych rodziców, którzy pomogą w tej sytuacji.

Poza tym może porozmawiać z kolegą i uświadomić mu zagrożenia, bo jeśli kolega przeżywa silne uczucia, to w tym momencie w ogóle nie patrzy na konsekwencje.

Jeśli wiesz, że Twój przyjaciel planuje ucieczkę, to to co w pierwszej kolejności możesz zrobić to zapewnić go, że nie jest sam z problemem i że jeśli tylko będzie to możliwe to mu pomożesz. Nie w ucieczce, ale w poszukiwaniu innego wyjścia z tej trudnej sytuacji. Pamiętaj,że najlepsza pomoc, to pomoc konstruktywna, pomoc której efektem jest polepszenie sytuacji a nie jej pogorszenie. Ucieczka to kolejne problemy. Jeszcze większe skomplikowanie sytuacji. Zazwyczaj utrzymywanie tajemnicy o ucieczce kolegi nie pomaga mu w rozwiązaniu problemu, bo jedyną ucieczką od problemów jest ich rozwiązanie.