Rozstrzygnięcie konkursu literackiego 25 maja 2015r.

2 czerwca 2015r. - rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Droga bez powrotu? Reportaż na temat ucieczki nastolatka z domu”

Fundacja ITAKA w kwietniu 2015r. zorganizowała konkurs literacki pt. „Droga bez powrotu? Reportaż na temat ucieczki nastolatka z domu”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół średnich z klas o profilu policyjnym.

Celem konkursu było zwrócenie uwagi młodych ludzi - przyszłych policjantów - na problem ucieczek nastolatków z domu, rozwijanie empatii i informowanie o niebezpieczeństwach wiążących się z ucieczkami. Wybrana forma reportażu pozwala na uwzględnienie stanowisk wszystkich osób zaangażowanych w sytuację, wczucie się w emocje i punkt widzenia zarówno nastolatka, jak i jego otoczenia: rodziców, kolegów, nauczycieli.

Bohaterem reportażu miał być fikcyjny nastolatek, który zdecydował się na ucieczkę. Do jego historii można było dodać pozostałych bohaterów: rodzinę, kolegów, policjanta, itp. którzy ze swojej perspektywy oceniali problemy i zachowanie młodego człowieka.   

Pragnęliśmy zachęcić młodych Autorów do refleksji nad tematem ucieczek z domu,  rozwijać wyobraźnię i wrażliwość młodych oraz zachęcić ich do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej.

Na konkurs nadesłano 40 prac. Młodzi autorzy w większości zwracali uwagę na istotność relacji z rodzicami dla samopoczucia i samooceny nastolatka, na to, jak brak oparcia, wysłuchania i życzliwej uwagi rodziców skutkuje poczuciem izolacji. Część prac poruszała problem zewnętrznych czynniki, które mogą prowadzić do ucieczki, takich jak: poznanie atrakcyjnej osoby, która obiecuje opiekę i zachęca do odcięcia się od rodziny, obietnice pracy, zachęta do przeżycia przygody. 

W konkursie wyłoniliśmy trzech zwycięzców:

1. Szymon Pogudz  (Zespół Szkół im Józefa Warszewicza w Prószkowie)

2. Aleksandra Brodowska (Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku)

3. Patryk Samol (Zespół Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu)

Rozdanie nagród nastąpiło 2 czerwca 2015 podczas VII Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych w Pile.