Rozmowa z psychologiem?

Rozmowa z psychologiem

Decyzja

Najtrudniejszym etapem w planowaniu wizyty u psychologa jest samo podjęcie takiej decyzji. Często towarzyszą temu liczne obawy. Jeśli jednak czujesz, że problemy zaczynają Cię przerastać, warto spróbować rozmowy z kimś „z zewnątrz”. 

Możesz wtedy poprosić rodziców aby umówili Cię na wizytę w poradni lub gabinecie psychologa.

Umówienie się na wizytę

Aby zapisać się na wizytę u psychologa potrzebna jest zgoda rodziców. Wyjątkiem są spotkania z psychologiem szkolnym, do którego możesz sam się zgłosić. 

Na wizytę możesz umówić się w Poradni Psychologiczno-pedagogicznej, Poradni Rodzinnej lub Poradni Zdrowia Psychicznego (w PZP potrzebne jest skierowanie od lekarza).

Wizyta

Część psychologów woli spotkać się najpierw z rodzicami, aby od nich dowiedzieć się, gdzie widzą problem i zebrać wywiad dotyczący rozwoju nastolatka. Inni specjaliści od razu zapraszają nastolatka i rodziców razem na pierwszą konsultację. 

Spotkanie ze specjalistą

Masz prawo trochę się denerwować przed wizytą u psychologa. Rozmowy o ważnych problemach nigdy nie są łatwe. Pamiętaj jednak, że po drugiej stronie jest osoba, której zadaniem jest pomóc Ci w znalezieniu rozwiązania.

Rozmowa

Na początku psycholog poprosi Cię o wyjaśnienie, z jakiego powodu zdecydowałeś się na konsultację. W trakcie rozmowy specjalista z pewnością będzie zadawać pytania dodatkowe, które pomogą w dokładniejszym zbadaniu problemu, z którym się zwróciłeś. Na koniec rozmowy psycholog zaproponuje albo kolejną konsultację (jeśli uzna, że potrzebnych jest więcej informacji, aby zaproponować odpowiedni rodzaj pomocy) albo zaproponuje terapię.

Po pierwszej wizycie, w której często towarzyszą rodzice, możesz dalej sam kontynuować spotkania. Psycholog nie będzie przekazywał tego co mówisz rodzicom.

Terapia

Jeśli problem jest bardziej skomplikowany, psycholog może zaproponować terapię.

Psychoterapia indywidualna: to cotygodniowe, zazwyczaj 50 minutowe spotkania z psychologiem, na których będziecie mieć okazję wspólnie zastanowić się nad Twoją sytuacją i poszukać dróg wyjścia.

Psychoterapia grupowa: polega na spotkaniu w grupie osób w Twoim wieku. Grupa prowadzona jest przez jednego albo dwóch psychologów. Na grupie można poznać ludzi, którzy zmagają się z podobnymi problemami i wspólnie szukać rozwiązań. To także okazja do trening umiejętności społecznych, czyli tego, jakie moje zachowania i cechy sprzyjają nawiązywaniu dobrego kontaktu z innymi

Terapia rodzinna: uczestniczy w niej cała rodzina (rodzice + dzieci), pomocna zwłaszcza wtedy, kiedy w rodzinie zdarzają się nierozwiązane konflikty. Często prowadzi do nauczenia się bardziej konstruktywnego porozumiewania się, rozwiązywania konfliktów. Pomaga tez w tym, aby rodzice i dzieci poczuli, że każdy z nich wnosi istotny wkład w życie innych członków rodziny.