Myślisz o ucieczce?

Masz poczucie, że świat wali Ci się na głowę? Musisz radzić sobie z problemami, które przerosłyby niejednego dorosłego?  Czujesz się bezradny?  Zadajesz sobie pytanie „Dlaczego to spotkało właśnie mnie”? Chcesz uwolnić się od problemów, zostawiając wszystko za sobą?

Nie potrafisz odnaleźć się w swoim środowisku? Twoje relacje z otoczeniem nie wyglądają tak jakbyś tego chciał? Twoi bliscy biegają za swoimi sprawami, nie mają czasu na chwile rozmowy? Wokół jest pełno ludzi a Ty masz wrażenie, jakbyś mieszkał na samotnej wyspie? Masz ochotę krzyczeć „zauważcie mnie!”? Myślisz, że jak nagle znikniesz, ktoś wreszcie się Tobą zainteresuje? 

Możliwe, że spotyka Cię krzywda ze strony najbliższych. Osoby, które powinny być dla Ciebie wsparciem i podporą zadają Ci ból. Chcesz się uwolnić od biedy, molestowania psychicznego, seksualnego, od przemocy, od ciągłych kłótni rodziców?

A może po prostu jesteś ciekawy świata i masz ochotę oderwać się od szarej rzeczywistości, rodziców, którzy ciągle czegoś od Ciebie wymagają i obowiązków, które Cię przerastają? Pragniesz poznać nowych ludzi, zobaczyć nowe miejsca, zaznać przygody. Chcesz spróbować wolności, niezależności  i zacząć wreszcie decydować o sobie.

…BYĆ MOŻE MYŚLISZ O UCIECZCE

Ucieczka może wydawać się najlepszym wyjściem z trudnej sytuacji. Jednak to, co na początku wygląda jak przygoda, najczęściej ma smutne konsekwencje.

  • Możesz zetknąć się z ludźmi którzy udając Twoich przyjaciół, będą chcieli Cię wykorzystać. Często osoby, które proponują uciekinierowi pomoc nie robią tego bezinteresownie.
  • Możesz stać się ofiarą sekty. Zwabiony przyjacielskimi gestami możesz uwikłać się w coś, z czego bardzo trudno będzie Ci się wycofać.
  • Prędzej czy później zabraknie Ci pieniędzy i będziesz głodny. Będziesz musiał zadbać o to, by mieć za co przeżyć kolejny dzień. Prawo zabrania zatrudniania dzieci i młodzieży bez pisemnej zgody rodziców.
  • Będziesz musiał zatroszczyć się o miejsce do spania. Pamiętaj, że każda osoba zobowiązana jest do poinformowania policji o miejscu pobytu uciekiniera.
  • Możesz być poszukiwany przez policję, a komunikaty o Twoim zaginięciu mogą pojawiać się w mediach. Mogą nawet być porozwieszane w środkach komunikacji. Zmusi Cię to do ciągłego ukrywania się przed osobami, które mogłyby Cię rozpoznać. A przecież nie jesteś przestępcą!
  • Możesz nie zauważyć kiedy alkohol lub narkotyki zniszczą Twoją wolność.
  • Próby przetrwania na ucieczce mogą zmusić Cię do kradzieży, konfliktów z prawem lub prostytucji.

Nie rozwiążesz problemów uciekając od nich. W ten sposób odłożysz je tylko „na później”.